هاست چیست؟

هاست چیست؟… به ظهر نزدیک می شیم، احساس می کنم گویی بخار از بدنم بلند میشه؛ سایه ام که حالا روی میز 1.5 در 1.5 مقابلم افتاده و قطرات آبی که از پیشانی ام به روی کاغذهای حسابرسی می چکد.
همینطور که تایپ می کنم یک لحظه چشمم به تقویم روی میز می خوره و می بینم امروز وسطه هفته است و پیش خودم می گم آخر هفته یه سر به مامان و بابا بزنم و برم تو باغ کنار درخت سیبی که الان 25 سالشه، زیلو خانوم جونو بندازم و دراز بکشم، یهو چشم مو باز کنم و آقاجون با اون لبخند همیشگیش بگه رسول پاشو بابا دستای گلی تو بشور که آبگوشت گرمش می چسبه…

با صدای خنده رضا چشمانم رو از رو سیستم می گیرم و با تعجب می گم به چی می خندی؟!! بریده بریده میگه می خوای برات حوله بیارم؟ به پیراهن یشمی رنگم که نگاه می کنم، می زنم زیرخنده، راست می گی رضا میشه بچلونی و گلدون دم پنجره رو آب بدی…
پاشو بریم اتاق من حداقل آفتاب گیر نیست کولر تا یک ساعت دیگه درست میشه …


امروز اگر آخر هفته باشد و شما پس یک هفته کاری تمایل داشته باشین برای استراحت به باغ پدری خود سری بزنید و آدرس را به دوستان خود نیز بدهید تا آن ها بخواهند آخر هفته خوبی را سپری کنند و از باغ و محصولات شما دیدن و هم چنین خریداری کنند … نیاز است تا آدرس باغ را در اختیار آن ها قرار دهید تا به آن جا سفر کنند.

هاست

هاست را به منزله باغ پدری شما می توان در نظر گرفت و آدرس، دامنه محسوب می شود؛ همانطور که باغ باید مقاوم در برابر هرگونه خطر احتمالی مانند سیل و زلزله و… و محصور از حمله هرگونه جانور درنده به فضای درون باغ باشد؛ هم چنین برای جذب توریست و گذران اوقات خویش لازم است فضایی بزرگ برای حضور تعداد افراد بیشتر، دارا بودن محصولات مورد نیاز و مرغوب بودن محصول و…باشد. هاست نیز این امکان را برای دیدن کالا و هرگونه خدمات کسب و کار شما در اختیار دوستان و آشنایان و هم چنین عرضه کالای شما در سراسر جهان را مهیا می کند.

محل نگهداری هاست (Host)

هاست به فضایی گفته می شود که اطلاعات و فایل های وب سایت شما در آن قرار می گیرد. برای اینکه در فضای مجازی وب قرار بگیرید و شروع به فعالیت کنید لازم است یک سرویس هاست برای طراحی وب سایت خود از شرکت میزبان خریداری کنید. هاست وب سایت روی سرورها در مرکز داده ها (Data center) نگهداری می شود. server، کامپیوتری همیشه روشن است که به درخواست کاربران در هر ساعاتی از شبانه روز پاسخ می دهد. دیتا سنتر محلی برای نگهداری سرورهاست که کیفیت شبکه و قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز را پشتیبانی می کند. بنابراین دیتاسنترها محلی است که هزاران کیس سرور را در اتاق هایی به نام رک (Rack) و کیج (Cage) و … قرار می دهد.

سرورها، سیستم عامل های متعددی مانند: سنت او اس (CentOS)، اوبونتو (Ubuntu)، فدورا (Fedora) و دبیان (Debian) را پشتیبانی می کنند، اما غالب سرورها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می کنند. هاست لینوکس معمولا از زبان برنامه نویسی PHP و هاست ویندوز از زبان برنامه نویسی ASP، پشتیبانی می کند.

هر دو سیستم عامل از دو پروتکل FTP (File Transfer Protocol) و SFTP را پشتیبانی می کند و می توان از این طریق به سرور اتصال پیدا کرده و فایل های وب سایت را مدیریت کرد. هر دو سیستم عامل زبان های پایه مانند: جاوا اسکریپت، CSS، HTML، را پشتیبانی می کنند و هم چنین می توانند زبان متفاوت دیگر مانند: PHP، Python، Perl و Ruby پشتیبانی کنند.

لازمه یک هاست دارا بودن ویژگی هایی چون: سرعت، امنیت، آپتایم بالا، امکانات جانبی است؛ بنابران هرگاه هاستینگ برخوردار از این ویژگی های مربوطه باشد، می توان گفت آن هاستینگ قابل اعتماد برای خرید است.

انواع هاست

تمام هاستینگ ها به عنوان مکانی برای ذخیره سازی وب سایت هستند. میزبانی وب گزینه های بسیاری را برای به نمایش در آوردن سایت کاربران در فضای اینترت ارائه می دهد؛ که پاسخ دهنده تمام نیازهای دارنده وب سایت است. اختلاف هاستینگ ها در کنترل، نیاز به دانش فنی، ظرفیت ذخیره سازی، سرعت، امنیت سرور می باشد.

1. اشتراکی (Shared Web Hosting) :


این نوع هاست، از دیرینه ترین و وسیع تریرن روش برای میزبانی وب محسوب می شود. زیرا چندین وب سایت روی یک سرور یکسان قرار می گیرند و سیستم عامل مشترک بین وب سایت ها مدیریت می شود. البته این نوع هاست مشکلات خود را نیز دارد، به عنوان مثال اگر سرور مورد حمله DDOS قرار گیرد، همه هاست های اشتراکی که روی یک سرور هستند، خاموش می شوند.

2. اختصاصی (Dedicated Web Hosting) :


این روش برخلاف اشتراکی، یک سرور به کاربر اختصاص داده می شود، و او تنها فردی است که از سرور استفاده می کند. در این روش راه اندازی، نصب سیستم عامل، و … به عهده کاربر می باشد. وب سایت های بزرگ از این روش بهره گرفته و خود مدیریت سرور خویش را به عهده دارند؛ و تمام منابع سرور برای کاربر مربوطه می باشد.

3. مجازی (VPS) :


در این روش از میزبانی یک سرور واحد وجود دارد که از طریق نرم افزارهای مجازی سازی به چند سرور مجازی تقسیم میشود که از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است که در انحصار مشتری قرار دارد. در این روش هر سرور مجازی مانند یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است، یک سرور شخصی مجازی می تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.
منبع: وب رمز

4. ابری (Cloud Web Hosting) :


این روش از طریق شبکه کار می کند، و در لحظه می شود این سرور را ارتقا داد. به همین جهت از محبوب ترین نوع سرور است. زیرا این امکان را به کاربر می دهد تا بدون اینکه زیرساخت های محاسباتی را تهیه و نگهداری کنند نیاز خود را برطرف کنند و منابع مورد نیاز را که در چندین سرور پخش می شوند و عملکرد افزایش یافته و خرابی سرور به حداقل کاهش می یابد.

5. رایگان (Free Web Hosting) :


این روش جنبه تبلیغاتی دارد، و برای کسانی که نمی توانند هزینه هاست اشتراکی را پرداخت کنند مناسب است؛ البته دارای محدودیت در پهنای باند، نرم افزار، و … مواجه است.

هاست ایران یا خارج؟

هاست چه از داخل ایران خریداری شود یا خارج از کشور، همه افراد در سراسر جهان قادر خواهند بودند تا از وب سایت شما دیدن کنند. هم چنین شما می توانید از هر دامنه خارجی و ایرانی استفاده کنید بنابراین با هاست ایرانی منوط به دامنه ایرانی نخواهد بود. اگر از هر دو هاست ایران و خارج از کشور استفاده کنید، باید قوانین کپی رایت در استفاده نرم افزارها رعایت شود.
آیا هاست خارج برای کاربران ایرانی و فروش محصولاتشان و در بین المللی شدشان تا چه اندازه موثر است؟!! با مقایسه ای کوتاه بین هاست ایران و خارج به این موضوع خواهیم پرداخت که کدام هاست مناسب، شما کاربر گرامی خواهد بود.

1.Ping Time

هنگامی که سرور داخل هاست ایران قرار گیرد، سرعت بارگزاری سایت دارای افزایش فراتری نسبت به هاستی است که در داخل خارج واقع است؛ زیرا فاصله بین سرور و کامپیوتر به حداقل رسیده است.زیرا هرچه دستگاه ها برای اتصال به یکدیگر نزدیک باشند این اتصال با سرعت بیشتری برقرار خواهد شد. Ping Time یک دستوری است که بر حسب میلی ثانیه اتصال دستگاه ها را می سنجد. زمانی که بازدیدکنندگان سایت ایرانی داخل در ایران باشند در زمان کوتاهی درخواست را ارسال خواهد کرد و به سرعت پاسخ را دریافت می کند.

2. Uptime

در دسترس بودن یکی از مهم ترین مواردی است که مدیران سایت های بزرگ برای آن اهمیت زیادی قائل هستند. سرورهای داخلی به دلیل نگهداری در دیتا سنترهای ایرانی، کاربران و مدیران سایت را از در دسترس نبودن به اطلاعات خویش هنگامی که به اینترنت بین المللی دسترسی وجود ندارد ایمن نگاه می دارد و در مواردی مانند: توقیف و ضبط سرور و… به جهت داخلی بودن سرور که در نهایت Down Time را موجب می شود؛ به وجودنخواهد آمد.

3. پهنای باند نامحدود

پهنای باند تعیین کننده میزان اطلاعاتی که می تواند بین یک کابر و یک شبکه برقرار باشد. هر چه پهنای باند از محدودیت کمتری برخوردار باشد این انتقال داده را بین سایت شما و سیستم بازدیدکنندگان سرعت می بخشد و میزان تاخیر در یک شبکه را کاهش می دهد. سروریس هاست باید دارای پهنای باند نامحدود باشد تا بتواند داده ها را در هر حجمی منتقل کند.

4. Port Internet

سرعت اینترنتی که در اختیار سرورها قرار داده می شود با توجه به هاست در داخل ایران یا خارج از کشور در سرعت پورت موثر است. داده ها و اطلاعاتی که از هاست ایران منتقل می شود در زمان بسیار کمتری ارسال خواهد شد..

5. Backup

سایت های ایرانی و به خصوص دولتی بهتر است از هاست داخل ایران استفاده کنند زیرا شرکت هاستینگ، اطلاعات هاست شما را Backup می گیرند و با نگهداری اطلاعات شما، داده ها محفوظ می مانند.

هاستینگ تیم حفظ

تیم حفظ با داشتن هاست ارزان ایران، این امکان را برای شما کاربر گرامی فراهم می کند تا در هر شرایط مالی که قرار دارید بتوانید برای بازاریابی و تبلیغ کسب و کار و هرگونه کار فرهنگی و … به فعالیت بپردازید.

هاستینگ تیم حفظ
هاستینگ تیم حفظ

تیم حفظ، هاست اشتراکی لینوکس ایرانی یک گیگ تا بی نهایت را ماهانه از قیمت 9500 تومان تا 600000 تومان ارائه می دهد، دارای پهنای باند نامحدود، و امکانات نامحدود دیگری مانند: ایمیل نامحدود، ساب دامین نامحدود، اضافه کردن دامنه نامحدود و …، SLL رایگان (گواهی امنیت)، امکان تغییرنسخه PHP، هارد NvMe، کنترل پنل CPanel ، سرور اختصاصی، سرور ابری، هاست اشتراکی رایگان برای عزیزانی که در ابتدای کسب و کار خویش هستند و توانایی خرید ندارند و هم چنین ارائه هاست آموزشی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است